Muhammed Mustafa -1

Ahmed Hulûsi

BİR HATIRLATMA

Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in yaşamından görüntülere ve açıklamalarını nakletmeye başlamadan önce muhterem okurlarımıza kesinlikle bir noktayı hatırlatmak isterim. Zîrâ bu mesele, bilhassa zamanımızda çok büyük bir önem arzetmektedir.

Bugün çeşitli çevrelerde yetişen ve müslüman olduğunu belirten kimseler, kendilerine Efendimiz`in bir buyruğu iletilince,

"Canım o peybamberin sözüdür. Bu mesele hakkında bir ayet var mıdır? Kur`ân bunu açık seçik izah ediyormu? Varsa kabul.. Ama Kurân`ın açık seçik belirtmediği şeyler peygamberin kendi istekleridir ki, onları yapsanda olur, yapmasanda.."

şeklinde düşünüyorlar ve maalesef bu görüşleri, "Hak sözü" imiş gibi de üzerinde diretiyorlar..

Önce bu çeşit düşünce sahibi olan kimselere, bu sözlerinin ne demek olduğunu şu âyeti kerime ile göstermek isterim:

"... (Hakkında) HİÇ BİR BİLGİNİZ OLMAYAN ŞEYİ AĞZINIZLA SÖYLÜYORSUNUZ !.. VE DE BUNU BASİT SANIYORSUNUZ.. HALBUKİ O ALLAH İNDİNDE ÇOK AZÂMETLİDİR !.." (24-15)

Bu âyeti kerime göstermektedir ki; insanın, hakkında çok iyi bilgisi olmadığı halde, bilhassa dini konularda, çok şeyler biliyormuşcasına kesin konuşması çok büyük bir suçtur. Ama insan yaptığının büyük bir suç olduğunu anlamaz da basit sıradan şeyler gibi konuşuverir.. " Hadi canım böyle de olur !.." diye.

Bu îkazı yaptıktan sonra gelelim şimdi de ikinci noktaya .. Gelelim, Efendimiz Aleyhisselâm hakkında,

"O`nun sözü sünnettir, Kur`ân ‘da sarih âyet almadığına göre, bu iş farz değildir." şeklinde konuşanlara bir noktayı hatırlatmaya ve Allah`ın RASÛLÜ olan Hazreti Muhammed Mustafa sallallahü aleyhi ve sellem’in, vazifesi, selâhiyeti nedir, açık seçik bir halde bunu anlamaya..

Allah, Kur`ân-ı Kerim`de insanlara RASÛLÜ’nün vazife ve selâhiyetlerini şu ayetlerle göstermiştir:

1-"...RASÛL SİZE NE VERİRSE ONU ALIN; SİZE NEYİ YASAK ETTİYSE ONDAN DA SAKININ !.." (59- 7)

2-"..RASÛL, NEFSİNİN ARZUSUNA UYARAK SÖZ SÖYLEMEZ; O`NUN SÖYLEDİĞİ SÖZ, KENDİSİNE VAHYEDİLENDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR !.." ( 53-3-4

3. "KİM RASÛLE İTAAT EDERSE, ALLAH`A İTAAT ETMİŞ GİBİDİR!.." (4-80)

4. " ALLAH`A RASÛLÜ’NE İNANIYORSANIZ; HERHANGİ BİR ŞEYDE İHTİLÂFA DÜŞTÜĞÜNÜZDE, ONU ALLAH`A VE RASÛLÜNE ARZEDİNİZ !.." ( 4-59)

5. "DE Kİ: ALLAH`I SEVERSENİZ, BANA TÂBİ OLUNUZ; Kİ ALLAH` DA SİZİ SEVER VE GÜNAHLARINIZI BAĞIŞLAR. " (3-31)

6. "HÂLÂ ŞU HAKİKATI ANLAMADILAR MI Kİ; KİM ALLAH`A VE RASÛLÜNE (emirlerine) YAN ÇİZERSE, ONA İÇİNDE EBEDİ KALICI OLARAK CEHE?NEM AZÂBI VARDIR !.." (9-63)

7. "NEBÎ İMAN EDENLERE ÖZ NEFİSLERİNDEN EVLÂDIR..." (33-6)

8. "KİM RASÛLE MUHALEFET EDERSE KENDİSİNE HAKİKAT GÖSTERİLDİKTEN SONRA, İMAN EDENLERDEN GAYRININ YOLUNA SAPARSA, ONU KENDİ YOLUNA TERKEDERİZ; CEHENNEME KOYARIZ "!.. (4-115)

9. "ALLAH`IN İNZÂL ETTİĞİNE VE RASÛLÜNE UYUN; DENİLİNCE MÜNAFIKLAR, SENDEN ÇEKİNDİKÇE ÇEKİNİYORLAR. " (4-61)

10. "KİM ALLAH`IN İNZÂL ETTİĞİYLE HÜKMETMEZSE, İŞTE ONLAR KÂFİRİN TA KENDİSİDİR !.." (5-44)

Evet, RASÛL’ün vazife ve selâhiyetlerini, sözlerine ne derece itaat edilmesi gerektiğini gösteren, Allah`ın mukaddes kitabı Kur`ân-ı Kerim deki 10 ayetini böylece hatırlattıktan sonra; şimdi de Efendimiz`in bazı hadislerini arzedelim:

1-"Sizden herhangi biriniz sedirin üstünde dayanarak, Allah`u Tealâ şu Kur`ân `dakilerden başka bir şeyi haram kılmamıştır mı sanıyor? Gözünüzü açın ki, ben de emrettim, va`zettim, yasakladım. Onlar (sayıca), Kur`ân`ın misli gibidir, belki de daha çok..." (Ebu Davud)

2-"Gözünüzü açın ki, bana Kur`ân ile birlikte bir misli daha verildi !.." (Tırmızi)-(Ebu Davud)

3- "Cebrail Aleyhisselâm, Rasûlullah`a Kur`ân ı getirdiği ve öğrettiği gibi sünneti de getirmiş ve öğretmiştir.." (Sahihi Buhari)

Bu meseleyle ilgili âyeti kerimeleri ve hadisi şerifleri böylece kısa bir şekilde siz muhterem okurlarımıza arzedip hatırlattıktan sonra, bu meselede şüphesi olanlara ihtar ederiz ki:

Yukarıda belirtilmiş, olan âyet ve hadisleri çok dikkatli bir şekilde okuyup, mâna ve mefhumlarını idrâk etmeye çalışın. Bunu yaptığınız takdirde görülür ki, iman ettiğini söyleyen bir müslüman için RASÛL, Allah`dan ayrı değildir; yâni onun bütün sözleri Allah`ın emriyledir. Bu sebeple de RASÛL’e isyan, Allah`a isyan gibidir...

Dolayısıyla hadisleri, "Bu peygamber emirleridir, yapılmazsa da olur. " gibi bir zihniyetle bir yana atmayınız. Zira yukarıda görülen "KİM RASÛLDEN YAN ÇİZERSE." şeklindeki âyet bu çeşit düşünenlere hitap etmektedir...

S. AHMED HULÛSİ

İSTANBUL 1971

*  *  *